
Danas se slavi Sveta Petka: Poštovana je kao zaštitnica žena svih vera i nacija
Danas, 27. oktobra, Srpska pravoslavna crkva slavi praznik posvećen prepodobnoj mati Paraskevi, poznatoj u narodu kao Sveta Petka. Ova sveta žena uživa duboko poštovanje, ne samo u našem narodu, već i među drugim pravoslavnim narodima i pripadnicima različitih vera. Njoj su posvećeni mnogi srpski hramovi, a mnogi je slave kao svoju krsnu slavu.
Život Svete Petke
Prema tradiciji, Sveta Petka provela je mnoge godine u pustinji, posvećena postu i molitvi. Legenda kaže da joj se u snu javio anđeo, uputivši je da se vrati u svoju otadžbinu kako bi širila veru Hristovu. Na ikonama je često prikazana u monaškoj odeći, sa krstom u ruci, simbolizujući svoju duhovnu snagu i predanost.
Sveta Petka se posebno poštuje kao zaštitnica žena svih vera, majki i porodilja. Mnogi vernici joj se obraćaju molitvom u trenucima bolesti i nevolje, a često se javlja ljudima u snovima, donoseći im utehu i savete.
Mošti Svete Petke
Nakon njene smrti, mošti Svete Petke su doživeli mnogo događaja. Kada su radnici na mestu njenog upokojenja otkrili potpuno očuvano telo, jedan od njih, Georgije, imao je snoviđenje u kojem mu je Sveta Petka naredila da njene mošti iznesu i polože na časno mesto. Ubrzo su se počela dešavati čudesna isceljenja, što je privuklo veliku pažnju vernika.
Dva veka posle njene smrti, mošti su prenete u Trnovo, a zatim su kroz turbulentnu istoriju dospele u Rumuniju. Carica Milica je, tokom turske okupacije, izmolila mošti od sultana i ponovo ih donela u Srbiju. Na Kalemegdanu, pored izvora čudotvorne vode, podignuta je kapela koja je postala mesto hodočašća.
Čudesa i Hodočašća
Godine 1521. Sulejman Veličanstveni je zauzeo Beograd i odneo mošti u Carigrad, gde su nastavila da se dešavaju čuda, privlačeći pažnju ne samo hrišćana već i muslimana. Tokom XVII veka, mošti su ponovo prenešene u Jaši, gde su smeštene u hram Sveta tri jerarha.
Kada je 1888. godine došlo do velikog požara u hramu, unutrašnji deo kivota, u kojem su se nalazile mošti, ostao je netaknut, što je dodatno učvrstilo veru među ljudima u čudotvornu moć Svete Petke.
Danas, mošti se nalaze u Sabornoj crkvi posvećenoj Sretenju Gospodnjem u Jaši, koja je postala jedno od glavnih mesta hodočašća u Rumuniji. Svake godine, stotine hiljada hodočasnika okuplja se u drugom vikendu oktobra da bi proslavili spomen Svete Paraskeve.
Zaključak
Dok danas obeležavamo praznik Svete Petke, setimo se njene snage, hrabrosti i posvećenosti. Neka nas njen primer inspiriše da širimo ljubav i podršku unutar naših zajednica, obeležavajući vrednosti koje ona predstavlja.