ĐURĐIC – HRŠĆANSKI I NARODNI PRAZNIK
Đurđic je hrišćanski i narodni praznik koji se proslavlja 16. novembra (3. novembra po starom kalendaru), u znak sećanja na prenos moštiju Svetog Đorđa i obnovu njegovog hrama, u koji su položene njegove mošti. U narodu je ovaj praznik poznat i kao Mali Đurđevdan.
Hrišćanska crkva ovaj praznik obeležava u spomen prenošenja moštiju Svetog Đorđa iz Nikomidije u Lidu Palestinsku, što je bila poslednja želja svetog mučenika.
Za vreme cara Konstantina (306–337), hrišćani su podigli hram posvećen Svetom Đorđu u Lidi Palestinskoj. Pri njegovom osvećenju, mošti Svetog Đorđa su prenete i položene u tom hramu. Ovaj hram je više puta bio rušen i obnavljan, a prema crkvenom učenju, na ovaj dan je obnovljen hram Svetog velikomučenika Đorđa u Lidi.
Sveti Đorđe se na ikonama najčešće prikazuje na konju, u vojvodskom odelu, kako ubija azdaju. Za praznik Đurđic, međutim, prikazan je kao „pešak“, bez konja, u stojećem stavu, sa kopljem ili mačem u ruci.
Običaj u Srbiji nalaže da se u goste kod ukućana koji slave ovu slavu nose tri kestena, koji simbolizuju štit Svetog Đorđa, verujući da će oni štititi domaćinstvo do sledeće slave. Broj kestenova ima simboličko značenje u vezi sa Svetim Trojstvom.
Foto: wikipedia