Italijani odlaze iz Kragujevca, proizvodnja Stellantisa ne posustaje

Nakon višemesečnog angažmana u kragujevačkoj automobilskoj fabrici, određeni broj zaposlenih iz Italije započeo je povratak u svoju zemlju, dok se tempo proizvodnje u pogonima Stellantisa u Srbiji istovremeno povećava. Reč je o radnicima koji su učestvovali u proizvodnji modela „Fiat Grande Panda“, a njihov odlazak ne utiče na planove kompanije u Kragujevcu.

Prema navodima italijanskih ekonomskih medija, deo zaposlenih sada je usmeren ka fabrici Mirafiori u Torinu, gde se najavljuje intenziviranje rada kroz nove projekte, uključujući i modernizovanu hibridnu verziju modela „Fiat 500“. Kako se navodi, pojedini radnici iz Kragujevca podneli su zahteve za premeštaj u taj pogon, u skladu sa potrebama i planovima grupacije.

Predsednik Samostalnog sindikata FCA Srbija, Ivan Ristić, ističe da je ovakav razvoj događaja očekivan u ovo doba godine. On objašnjava da se pred katoličke praznike tradicionalno beleži povratak italijanskih radnika kući, ali da to ne znači i trajni odlazak svih. „Postoji realna mogućnost da se deo njih ponovo angažuje u Kragujevcu već početkom godine, u zavisnosti od dinamike proizvodnje u Italiji i potrebama fabrike u Srbiji“, naveo je Ristić.

Uprkos promenama u strukturi zaposlenih, potražnja za radnom snagom u kragujevačkoj fabrici ostaje stabilna, a proizvodni planovi Stellantisa za naredni period uključuju i dalju diversifikaciju modela. Time se potvrđuje da Kragujevac i dalje ima značajnu ulogu u strategiji ove automobilske grupacije, bez obzira na privremena kretanja radne snage između evropskih pogona.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )