NULTA TOLERANCIJA NA SKLAPANJE DEČIJIH BRAKOVA
Kragujevac je jedan od gradova koji učestvuju u projektu „Romski ženski aktivizam u zaštiti romskih devojaka i devojčica od nasilja izazvanog dečijim brakovima“ koji sprovodi Romski centar „Bibija“. Tim povodom, danas je u zgradi Gradske uprave održan sastanak Mobilnog tima koji čine predstavnici brojnih institucija sa lokalnog nivoa, a kome su prisustvovali i predstavnici UN Trust fonda uz čiju podršku se projekat realizuje, kao i dr Gordana Damjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava.
Dečiji, rani i prisilni brakovi predstavljaju oblik rodno zasnovane diskriminacije i kršenja ljudskih prava, kazala je dr Gordana Damjanović i dodala da je neretko granica između maloletničkih brakova i trgovine ljudima vrlo tanka, zbog čega se ovoj temi mora pristupiti sa velikom opreznošću i ozbiljnošću. Multektorski pristup i saradnja među institucijama su od velikog značaja. Prema zvaničnim statistikama, u našem gradu, u poslednjih 15 godina registrovan je samo jedan dečiji brak.
Direktorka Romskog ženskog centra „Bibija“, Slavica Vasić Mitrović, kazala je da je u Srbiji svaka druga devojčica romske nacionalnosti u dečijem braku.
„Imamo 57% devojčica romske nacionalnosti koje se udaju pre 18. godine i čak 34% koje se udaju pre 15. godine. Romski ženski centar „Bibija“ i Romska ženska mreža već dugo ukazuju na taj problem i rade na njegovom rešavanju. Jedan od projekata koje trenutno sprovodimo uz podršku UN Trust fonda je upravo ovaj, realizuje se u 10 gradova u Srbiji u kojima je stopa dečijih brakova najviša, među kojima je i Kragujevac, a na osnovu rezultata istraživanja koje je radila Ženska romska mreža“, kazala je Slavica Vasić Mitrović.
U okviru projekta, koji traje tri godine, radi se sa romskim devojčicama i njihovim porodicama kroz radionice u romskim naseljima, tribine, a takođe i sa lokalnim institucijama na podizanju kapaciteta aktivistkinja romske ženske mreže.
„Nije dovoljno samo podizanje svesti romskoj zajednici. Potrebno je i da institucije shvate da dečiji brak nije romska tradicija i da ih upoznamo sa ovim problemom. U Srbiji postoji Nacionalna koalicija za okončanje dečijih brakova koja ima 40 organizacija i institucija i mi kao romski ženski centar smo uspeli da ovaj problem izdižemo visoko na agendu ovog društva kako bi se ozbiljnije pozabavilo ovom temom“, poručila je Slavica Vasić Mitrović.
Prema podacima Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, 2023. godine sklopljeno je 284 dečija braka uz saglasnost roditelja, a najveća stopa je među romskom populacijom. Podnete su inicijative za izmenu Porodičnog zakona, Zakona protiv nasilja u porodici i Krivičnog zakonika jer je veoma bitno da se granica za stupanje u brak sa 16 godina, kako sada stoji u zakonu, pomeri na 18 i da bude nulta tolerancija na sklapanje dečijih brakova.
Izvor: https://kragujevac.ls.gov.rs/