PROSVETNI RADNICI NASTAVLJAJU ŠTRAJK: ČASOVI SKRAĆENI NA 30 MINUTA
Od danas, 18. novembra, štrajk prosvetnih radnika u organizaciji četiri reprezentativna sindikata nastavlja se u Kragujevcu, Šumadiji i centralnoj Srbiji. U školama na ovom području časovi su skraćeni na 30 minuta, a u nekim školama primenjuju se i specifične mere koje odgovaraju vrsti škole.
Cirkularni štrajk obuhvata Školske uprave Užice, Čačak, Kraljevo i Kragujevac, a prema informacijama sindikata, štrajk se realizuje na različite načine. Specijalne i umetničke škole imaju prilagođene uslove rada, smanjujući aktivnost i skraćujući nastavu za trećinu. U nekim školama, poput specijalizovanih, časovi traju 30 minuta, ali se zvoni kao da traju 45 minuta, što izaziva zabrinutost zbog sigurnosti učenika, jer ostaje “prazan hod” između časova.
Iako je takav režim rada u nekoliko škola, rizik od nepoštovanja bezbednosnih protokola pada na direktore tih škola. Među onima koji su doneli ovu odluku su TUŠ „Toza Dragović”, Medicinska i Ekonomska škola, kao i osnovne škole „Mirko Jovanović”. OŠ „Milutin i Draginja Todorović” planira da se pridruži štrajku od srede, 20. novembra, zbog specifičnosti u organizaciji nastave.
U ostalim školama u Kragujevcu, kao i u okolnim mestima poput Lapova, Batočine, Knića i Rače, nastava se sprovodi u skladu sa Zakonom o štrajku, što znači da časovi traju 30 minuta, kako je predviđeno restriktivnim odredbama. Takođe, učenici koji koriste celodnevni boravak provode u školi dva sata manje nego obično.
Ovaj štrajk je nastavak cirkularnog štrajka koji je počeo prošle nedelje u Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru i Valjevu, dok su prethodne nedelje, od 4. do 8. novembra, časovi bili skraćeni u Beogradu i na području Školske uprave Požarevac, gde je čak 70 odsto nastavnika učestvovalo u štrajku.
Sindikati najavljuju da će štrajk biti nastavljen i sledeće nedelje, od 25. do 29. novembra, u školama u Nišu, Kruševcu, Jagodini, Leskovcu i Zaječaru.
Glavni zahtev sindikata je da Vlada ispuni obećanje iz protokola koji je potpisan pre godinu dana, prema kojem bi početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme trebalo da bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom od 1. januara 2025. godine. Vlada, s druge strane, nudi povišicu od 11% za sve zaposlene u obrazovanju i predškolskim ustanovama, uz jednokratnu pomoć od 15.000 dinara koja bi bila isplaćena početkom januara, ali ne i za zaposlene u visokom obrazovanju.
Foto: Ilustracija