SVETSKI DAN DETETA

SVETSKI DAN DETETA

Svetski dan deteta (Međunarodni dan deteta) obeležava se svakog 20. novembra širom sveta još od 1954. godine. Tada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila rezoluciju 836 (IX), kojom je pozvala sve države članice da ovaj dan posvete aktivnostima za unapređenje blagostanja dece. Na isti dan, 1959. godine, Generalna skupština je usvojila rezoluciju 1386 (XIV), kojom je proglašena Deklaracija o pravima deteta. Cilj je da se svoj deci sveta omogući uživanje u ljudskim pravima i slobodama utvrđenim Poveljom UN i Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima. 20. novembra 1989. godine, Generalna skupština je usvojila Konvenciju o pravima deteta.

 

Obeležavanje ovog dana je prilika da se države, institucije, organizacije i pojedinci podsete na svoje obaveze prema deci. Svako dete ima pravo, pre svega, na život, opstanak i optimalne uslove za razvoj. Mora biti zaštićeno od zanemarivanja, zlostavljanja i zloupotrebe. Ima pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovanje, ali i na ljubav i razumevanje. Ima pravo da odrasta u sigurnom i bezbednom porodičnom okruženju. Obaveza države, porodice i roditelja je da obezbede svakom detetu ono što mu pripada.

 

Tema Svetskog dana deteta 2024. godine je „Slušajte budućnost“. Podstičemo svet da aktivno sluša dečje nade, snove i vizije za budućnost, promovišući pravo dece na učešće. Deca treba da budu osnažena da izraze svoje mišljenje o svetu u kojem žele da žive, a naša je odgovornost da slušamo i podržavamo njihove vizije.

 

Važnost slušanja dece

 

Gradi samopouzdanje i samopoštovanje: Kada se deca osećaju da se čuju i razumeju, to povećava njihovo samopouzdanje. Pokazuje im da su njihove misli i ideje cenjene.

Podstiče kritičko mišljenje: Slušanje dece pomaže im da razvijaju kritičko mišljenje i veštine rešavanja problema. Podstiče ih da duboko razmišljaju o svetu i svom mestu u njemu.

Neguje kreativnost: Dajući deci slobodu da izraze svoju viziju budućnosti, pomažete im da kreativno razmišljaju o izazovima i prilikama sa kojima se mogu suočiti.

-Jača vašu vezu: Otvoreni dijalog podstiče poverenje između roditelja i dece. To osigurava da se deca osećaju prijatno kada dolaze sa svojim snovima, brigama i idejama.

 

Svetski dan deteta nije samo podsećanje na prava koja deca imaju, već i na to koliko je važno da ih učimo kako da budu odgovorni, kako da pokažu poštovanje prema drugima, kako da razumeju svet oko sebe i kako da razvijaju empatiju.

 

Naša odgovornost kao roditelja, društva i svih nas jeste da deci obezbedimo ne samo prava, već i priliku da ta prava koriste, da rastu u sigurnom okruženju, da istražuju i razvijaju se. Tek kada prepoznamo da svako dete na svetu zaslužuje ljubav, poštovanje, toplinu i sigurnost, možemo reći da smo ispunili svoju dužnost. Deca su naša najveća odgovornost, ali i najlepši dar. Kroz brigu, ljubav i poštovanje možemo im omogućiti da izrastu u odgovorne, saosećajne osobe koje će u budućnosti graditi bolji svet. Svetski dan deteta je podsećanje da deca nisu samo naša budućnost, već i sadašnjost, da deca zaslužuju da budu vođena s ljubavlju i pažnjom.

Foto: Ilustracija

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )